2. Locuri de munca
  3. Lucratori productie - depozit - logistica
  4. Gestionari depozit si coordonatori
  5. Gestionari depozit si coordonatori - Vaslui
  6. Gestionari depozit si coordonatori - Vaslui
Postat 29 aprilie 2024

Sef Depozit Mobilier ACAJU

Salariu

6 000 - 6 500 lei

Localizare

Vaslui

Nivelul de studii: CalificatNivelul de experienta: Mid-level (2-5 ani)Mobilitatea postului: Prezenta la locul de muncaProgram de munca: Program normalNumarul de posturi disponibile: 1CUI / CIF: RO14050238

Descriere

Alte denumiri: Gestionar Depozit, Responsabil Depozit

Cod COR: 432101

Cui răspunde: Manager Logistic

  • Este persoana responsabilă de coordonarea activităţilor în interiorul depozitului, cu rolul principal de a se asigura că produsele care ajung în depozit corespund listelor de comenzi și că sunt depozitate în spaţiile alocate, conform planurilor de sortare și distribuire.

  • Are abilităţi organizatorice, orientare în spaţiu și poate lua decizii rapide având tot timpul în vedere siguranţa lucrătorilor și integritatea fizică a produselor.

Cunoștințe și abilități necesare:

| Leadership: Abilitatea de a conduce oameni, de a-i instrui și motiva fiind responsabil cu tot ce se întâmplă în depozit.

| Comunicare: Capabil să exprime cu încredere cerinţe clare și concise pe un ton adecvat.

| Organizare: Cunoștinţe solide de evaluare, planificare și organizare a activităţii proprii, cât și a subordonaţilor.

| Orientare spre rezultate: Capabil să ia decizii rapide în mod independent pentru rezolvarea unor situaţii.

| Gestiune stocuri: Cunoscător al procedurilor de recepţie/ livrare, documente necesare și lucrul cu software de gestiune.

| Procese și fluxuri logistice: Familiarizat cu metode de organizare a stocului (FIFO, LIFO) și alegerea variantei cele mai eficiente în funcţie de context.

| Operare PC: Deţine cunoștinţe de utilizare a PC-ului, atât în programe specifice de gestiune, facturare, cât și suita Office sau email.

| Seriozitate și profesionalism: Capabil să înţeleagă responsabilitatea pe care o are și să aibă un comportament corespunzător.

Responsabilități:

  • Coordonează și controlează activitatea la nivelul depozitului și modul de organizare și desfășurare a activităţii angajaţilor din subordine, astfel încât să asigure utilizarea eficientă a timpului de lucru;

  • Pregătește și participă la inventarele periodice din depozit;

  • Monitorizează acurateţea cantitativă și calitativă a recepţiilor, în baza documentaţiei de însoţire a mărfurilor;

  • Propune și implementează măsuri în vederea atingerii potenţialului maxim de utilizare a echipamentului din dotarea depozitului, respectiv al spaţiului alocat pentru depozitare;

  • Verifică buna funcţionare a utilajelor din dotare și programează și verifică reviziile și reparaţiile acestora;

  • Întocmește situaţii și rapoarte conform solicitărilor;

  • Verifică spaţiul de depozitare pentru a nu exista condiţii improprii de stocare;

  • Monitorizează înregistrarea corectă în sistemul informatic a mișcărilor de stoc;

  • Pregătește documentele de livrare din sistemul de gestiune: etichete, borderouri de livrare, facturi;

  • Concepe metode operaţionale pentru asigurarea bunelor practici şi urmăreşte eficienţa personalului din subordine.

Concluzii:

  • Un bun responsabil de depozit este un lider de echipă, are experienţă cu oamenii și se pricepe la coordonarea lor. Își folosește imaginaţia și orientarea în spaţiu pentru a organiza într-un mod cât mai eficient spaţiul.

  • Fiind persoana cu drept de semnătură pentru recepţia mărfurilor, spiritul de observaţie și atenţia la detalii fac parte din felul său de a fi.

Localitate

Vaslui,

Vaslui

Vaslui
ID: 261849994