2. Locuri de munca
  3. Agenti - consultanti vanzari
  4. Reprezentanti vanzari
  5. Reprezentanti vanzari - Iasi
  6. Reprezentanti vanzari - Iasi
Postat Azi la 07:51

Consultant Vanzari ACAJU

Localizare

Iasi

Nivelul de studii: CalificatNivelul de experienta: Mid-level (2-5 ani)Mobilitatea postului: Prezenta la locul de muncaProgram de munca: Program normalNumarul de posturi disponibile: 2CUI / CIF: RO14050238

ACAJU este o companie ce activeaza in domeniul importului, distributiei si vanzarii online si in magazine fizice a mobilierului si decoratiunilor

Detinem unele din cele mai reprezentative magazine de mobila si cadouri din Iasi si Vaslui, cu o suprafata de 2000 de mp in Iasi si 1100 de mp in Vaslui si un Centru Logistic National cu o capacitate de depozitare de 200 de camioane in Vaslui din care se livreaza la nivel national.

Magazinul din Iasi unde ai putea lucra este unul din magazinele reprezentative la nivel national in nisa de mobilier si decoratiuni.

Cateva detalii care spun cate ceva despre noi:

  • la inceputul pandemiei am anuntat echipa ca vom trece impreuna prin asta, indiferent cat de greu ne va fi; economic trebuia sa concediem 25 de oameni, dar uman am considerat ca nu vom face asta. Ne-a costat multi bani, dar ne-am pastrat principiile.

  • anul trecut am platit taxe de peste 6.000.000 de lei catre bugete si suntem fericiti ca am facut asta, fiindca avem o afacere corecta.

  • toate beneficiile se platesc oficial, pe card, cu toate taxele achitate la zi.

  • in 17 ani de activitate nu avem nicio intarziere de plata catre banci, fisc, parteneri si salariati.

  • Nu avem niciun litigiu.

  • Colegii participa la teambuilding-uri in tara si strainatate, anul trecut o parte dintre ei au fost la Roma si in Thassos.

Cauti un loc de munca unde esti respectat si te poti dezvolta personal si profesional in timp ce castigi din ce in ce mai bine? Atunci ACAJU este locul potrivit!

Cautam 2 colegi care sa ne completeze echipa pe pozitiile de Consultant Vanzari.

  • Taxe platite corect la stat si bani virati pe card, inclusiv tichetele de masa incluse.

  • Posibilitate de dezvoltare profesionala pe orizontala (4 categorii cu salarizare diferita/functie) cat si pe verticala (alta functie).

  • Cursuri gratuite de dezvoltare personala si profesionala.

  • Program de lucru de 8 ore/zi, 20-23 de zile pe luna, dupa caz

  • Concediu 20 de zile lucratoare.

  • Zi libera platita de ziua de nastere

  • Tichete cadou de Paste si Craciun in valoare de cate 300 de lei.

  • Nu lucram de Craciun Revelion, Paste.

Detalii despre acest loc de munca:

Consultant de vânzări

Alte denumiri: Sales Consultant

COR: 333203

Cui răspunde: Manager magazin

Consultantul de vânzări are rolul de a oferi posibililor clienţi (fata in fata, prin intermediul telefonului, email-ului sau chat-ului) toate informaţiile necesare pentru a-i ajuta în luarea unei decizii de cumpărare și poate chiar să cumpere ceva mai mult decât și-au plănuit.

  • Va fi familiarizat atat cu activitatea de vanzare fata in fata cat si cu cea de vanzare prin intermediul magazinului online, sau omnichanell, asta ajutandu-l sa aiba performante superioare si beneficii pe masura.

  • Exista probabilitatea de a oferi consultanta de vanzari si la locuintelor unor clienti.

  • Având excelente abilităţi de comunicare, consultantul trebuie să fie familiarizat cu caracteristicile produselor vândute și capabil să facă cele mai bune recomandări în funcţie de nevoile pe care le descoperă în discuţia cu clientul.

Cunoștințe și abilități necesare:

| Comunicare Abilităţi excelente de relaţionare cu clienţii, un vocabular bogat și un mod de exprimare cât mai simplu pentru produse sau tehnologii complexe. Limbile străine sunt un avantaj.

| Tehnici de vânzări și negociere Capabil să înţeleagă nevoile clienţilor și să aplice tehnici de vânzare și negociere pentru a-i convinge să cumpere produsul căutat.

| Abilități de prezentare Dorinţa de a se documenta despre produsele vândute pentru a le putea prezenta într-un mod cât mai atractiv pentru posibilii clienţi.

| Creativ Acţionează rapid pentru a rezolva o situaţie neprevăzută și aplanează cu diplomaţie orice situaţie critică (când lucrează cu clienţi mai dificili, supăraţi).

Responsabilități:

  • Se documentează constant despre produsele pe care magazinul le comercializează și modul lor de folosire;

  • Discută cu potenţialii clienţi și-i ajută să aleagă produsele potrivite;

  • Păstrează relaţia cu clienţii pentru a se asigura că sunt mulţumiţi de alegerea făcută, în scopul fidelizării lor;

  • Stabilește strategii de vânzare a anumitor produse în funcţie de nevoile descoperite în discuţia cu clientul;

  • Colaborează cu departamentul de marketing pentru o comunicare unitară;

  • Tot timpul în căutare de noi metode de a face produsele mai atractive pentru clienţi;

Ca în orice industrie care lucrează direct cu clienţii este posibil ca, după încheierea tranzacţiei, să apară situaţii care necesită o comunicare directă: probleme cu livrarea, întrebări despre garanţie și/ sau retur, informaţii despre modul de utilizare a produsului ș.a.m.d. În cadrul comunicării, trebuie să fie un sprijin pentru orice cumpărător, persoană care trebuie să rezolve pe cât posibil problemele pe care clienţii le întâmpină.

Concluzii:

  • Un vânzător bun ramâne un vânzător bun indiferent ce produse sau servicii trebuie să vândă.

  • Știe că trebuie să se documenteze amănunţit pentru a găsi acele puncte cheie pe care să le abordeze în procesul de vânzare. Și o face.

  • Nu se simte ofensat de un refuz și îl vede ca pe o bună oportunitate să-și îmbunătăţească abilităţile.

  • Anii de practică pe teren nu sunt un criteriu definitoriu, ambiţia și motivaţia fiind la fel de importante precum experienţa. Cu toate acestea, spre un job în marketing nu mai e decât un pas, dacă există dorinţă.

  • Este la curent cu politicile companiei (de retur, garanţie, condiţii speciale);

  • Monitorizează strategiile de vânzare ale concurenţei și identifică oportunităţi;

  • Colaborează cu celelalte departamente pentru promovarea cu întâietate a anumitor game de produse (care sunt la ofertă, lichidări de stoc etc.);

  • Creează rapoarte de performanţă utile managerului de departament;

  • Preia sugestii și probleme comune de la clienţi și le comunică mai departe departamentelor responsabile.

Resurse cărți:

  • Clienţii nu-mi dau pace — Shelle Rose Charvet

  • Experienţa Apple — Carmine Gallo

  • Cum să livrezi fericire — Tony Hsieh

  • Client o dată, client mereu — Chris Daffy

  • Clienţi pe viaţă — Carl Sewell & Paul B. Brown

Localitate

Iasi,

Iasi

Iasi
ID: 242860180