2. Locuri de munca
  3. Finante - contabilitate
  4. Contabilitate
  5. Contabilitate - Sibiu
  6. Contabilitate - Sibiu
Postat 29 aprilie 2024

Angajam contabil sef

Localizare

Sibiu

Nivelul de studii: AbsolventNivelul de experienta: Mid-level (2-5 ani)Mobilitatea postului: Prezenta la locul de muncaProgram de munca: Program normalNumarul de posturi disponibile: 1CUI / CIF: 2680930

Descriere

Cerințe:

- studii în domeniul economic

- experiență pe un post asemănător constituie un avantaj

- cunoștințe de contabilitate financiară și a legislației în domeniul financiar-contabil

- cunoștințe de operare PC (Windows, Office, Chrome, Microsoft Word, Excel)

- capabilitate de a lucra cu termene și date limită

- capacitate de planificare, organizare și prioritizare a activităților

Responsabilități principale:

- înregistrarea la timp și corect a informațiilor financiare, cu respectarea planului de conturi în vigoare, folosind documentele justificative

- verificarea corectitudinii documentelor înregistrate

- verificarea și efectuarea închiderii conturilor de venituri, cheltuieli și TVA, precum și reglarea balanțelor de verificare lunare (dacă este cazul), respectiv întocmirea diverselor note de reglare

- prelucrarea și analiza datelor financiar-contabile, cronologic, sistematic potrivit normelor legale în vigoare

- calcularea impozitelor și taxelor

- întocmirea situațiilor, rapoartelor și declarațiilor financiar-contabile

- întocmirea și transmiterea documentelor de plată a obligațiilor fiscale către clienți

- reprezentarea clienților în relația cu terții, administrațiile publice, băncile

- întocmirea contractelor de munca, a actelor corespunzătoare modificărilor, încetărilor și suspendărilor contractelor de muncă, adeverințelor necesare salariaților

- operarea informațiilor legate de salariații clienților în REVISAL și oferirea de informații din REVISAL către clienți

- întocmirea statelor de plată

In functie de cunostintele candidatului este posibil ca unele dintre responsabilitatile mai complexe descrise mai sus sa fie realizate initial de o alta persoana.

Localitate

Sibiu,

Sibiu

Sibiu
ID: 267901816